Haber

Norveçli Dağcı Yaralı Rehberi Ölüme Bıraktığı İddialarını Reddetti

Norveçli dağcı Kristin Harila, Pakistan’ın Gilgit Baltistan bölgesindeki dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2’ye grubuyla dünya rekoru kırmak için yüksekten düştükten sonra “rehberlerini ölüme terk ettikleri” iddialarını yalanladı.

BBC’nin haberine göre, dağcıların yaralı halde yatan Muhammed Hassan’ın “üzerinden adım attığını” gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Harila, görüntülerin ardından artan yansımalar nedeniyle dün sosyal medya hesabından olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

27 Temmuz’da tırmanış sırasında düştüğü ve aldığı darbeler sonucu hayatını kaybettiği belirtilen Hassan’ın kendisi ve grubu tarafından “ölüme terk edildiği” tezini reddeden Harila, kimsenin sorumlu tutulamayacağını söyledi. Hassan’ın ölümü için. Harila, “yanlış bilgi ve nefretin yayılmasını” durdurmak için açıklama yapmaya karar verdiğini belirtti.

Ekibinin Hassan’a yardım etmeye çalıştığını ancak “dağdaki koşullar nedeniyle onu hareket ettirmenin çok tehlikeli olduğunu” kaydeden Harila, grubuyla birlikte “ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını” kaydetti.

Harila ayrıca kendisinin, kameramanının ve diğer iki dağcının Hassan’ı geçmek için “neredeyse 1,5 saat harcadıklarını” söyledi.

baglarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu