Haber

Hamas Tarafından Ele Geçirildiler: Serbest Bırakılan Anne ve Kızının İlk Görüntüleri Paylaşıldı

Hamas, 7 Eylül’de İsrail’e yönelik Mescid-i Aksa Tufanı operasyonunda asker ve sivil çok sayıda insanı esir aldı. Esirlerden Amerikalı anne ve kızı serbest bırakıldı. İlk görüntüler kısa sürede gündem oldu.

Hamas’ın silahlı kanadı olarak tanımlanan İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim Cumartesi günü İsrail’e yönelik askeri operasyon başlattı.

İzzeddin El Kassam Tugayları, operasyonu gerçekleştirdiği İsrail bölgesinde füze atarak asker ve sivil fark etmeksizin yüzlerce insanı esir aldı.

Hamas’ın esir aldığı kişiler arasında 59 yaşındaki Judith Raanan ile liseden yeni mezun olan 17 yaşındaki kızı Natalie Raanan’ın da olduğu belirlendi.

İzzedin El Kassam Tugayları Sözcüsü Abu Ubeyde, bir paylaşım yaparak, Katar’ın çabalarına karşılık Amerikalı anne Judith Raanan ve kızı Natali Raanan’ın serbest bırakılmasına karar verdiklerini duyurdu.

Katar aynı zamanda Hamas’ın ofisine de ev sahipliği yaparken, 2014 yılında Suriye’de yakalanan Amerikalı gazeteci Peter Theo Curtis’in özgürlüğüne kavuşmasında da önemli rol oynadı. Katar, Hamas ile El Fetih arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapmanın yanı sıra barış görüşmelerine de kapılarını açtı. ABD, Taliban ve Afganistan arasında.

İsrail Başbakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Hamas’ın elindeki iki kadın tutuklunun Gazze Şeridi sınırında karşılanarak İsrail’e doğru yola çıktığını duyurdu.

Başbakanlık ofisi, Raana’ların aile üyelerinin beklediği ülkenin merkezindeki bir askeri üsse götürüldüğünü söyledi.

Anne ve kızı, Hamas saldırısı sırasında kaçırıldıklarında güney İsrail’deki Kibbutz Nahal Oz’da kalıyorlardı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Gazze’deki iki Amerikalı mahkumun serbest bırakılmasının tüm taraflarla uzun ve sürekli iletişim sonucunda sağlandığını belirtti.

Majed AlAnsari, Reuters’e verdiği röportajda Katar’ın her ülkeden sivil mahkumların serbest bırakılmasına yol açacak bir diyalog umudunu dile getirdi.

Hamas tarafından kaçırılan ve ardından “insani nedenlerle” serbest bırakılan anne-kızın yayınlanan görüntüleri kısa sürede gündem oldu.

kartepe-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu